![]() | Pobierz dokument ukwiecanie.klasy.nauczanie.zintegrowane.doc Rozmiar 36 KB |
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 18.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: W naszej klasie
Temat dnia: Ukwiecanie klasy.
Cel główny: Poznanie czynników warunkujących wzrost i rozwój roślin.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, czego roślina potrzebuje do życia,
potrafi ocenić postępowanie bohaterów utworu,
zna pojęcia: składnik, suma liczb,
potrafi wyjaśnić znaczenie zwrotów: „polegać na kimś”, „zawieść się na kimś”,
potrafi naśladować zajęcia innych ludzi,
oblicza sumy dwóch i trzech składników.
Metody pracy:
- pogadanka,
praca z tekstem,
drama.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
- model z kartonu pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb, magnetofon, płyta CD.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe |
Wita się z uczniami, sprawdza obecność. |
Witają się z nauczycielką.
|
|
|
Część główna Realizacja tematu.
|
Prosi uczniów o obejrzenie kwiatów w klasie i opisanie charakterystycznych cech wyglądu.
Poleca opisanie jednej wybranej rośliny doniczkowej i rozpoznanie pozostałych.
Omawia czynniki warunkujące prawidłowy wzrost i rozwój roślin.
Czyta opowiadanie pt. „Pelargonia” i prosi o wyodrębnienie postaci i zdarzeń.
Poleca wyjaśnić zwroty: „ polegać na kimś” i zawieść się na kimś”.
Przydziela uczniom role i prosi o przeczytanie opowiadania.
Proponuje zabawę ruchową z muzyką, która zmienia nagle charakter.
Prosi o zajęcia miejsca w kręgu i prowadzi rozmowę nt. różnych sposobów ukwiecania klasy.
Prosi o zapisanie zdań o pelargonii.
|
Oglądają kwiaty, wypowiadają się swobodnie nt. charakterystycznych cech wyglądu.
Opisują wybraną roślinę i próbują rozpoznać pozostałe, następnie sprawdzają poprawność na odwrocie kartoników.
Słuchają i zapisują najważniejsze czynniki warunkujące wzrost i rozwój roślin. Słuchają czytanego przez nauczyciela opowiadania i wyodrębniają postacie i zdarzenia.
Swobodne wypowiedzi dotyczące zwrotów.
Czytają tekst z podziałem na role.
Improwizują ruchy ogrodnika i kowala przy nagle zmieniającej się muzyce.
Zajmują miejsca na dywanie i wypowiadają się swobodnie nt. różnych sposobów ukwiecania klasy.
Układają i zapisują zdania o pelargonii. |
Magnetofon, płyta CD
Model pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb.
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami |
Żegnają się z nauczycielką. |
|
|
opracowała:
Wioleta Dudzińska
1
![]() | Pobierz dokument ukwiecanie.klasy.nauczanie.zintegrowane.doc Rozmiar 36 KB |