biologia, ROZW J ZARODKA, ROZMNAZANIE I ROZWÓJ ZARODKOWY U CZŁOWIEKA

Pobierz dokument
biologia.rozw.j.zarodka.rozmnazanie.i.rozwoj.doc
Rozmiar 25 KB

ROZMNAZANIE I ROZWÓJ ZARODKOWY U CZŁOWIEKA

1.ZAPŁODNIENIE

Zapłodnienie ma miejsce ok. 16 - 15 dnia cyklu miesięcznego, który trwa ok. 28 dni.

  1. Zapłodnienie zachodzi w jajowodzie; zygota bruzdkuje - 10 dni i jednocześnie przesuwa się ku macicy. - stadium moruli to już ok. 100 komórek - ono powstaje do 6 dnia od zapłodnienia, - kolejne jest stadium blastuli.

  2. W 7 dniu po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy; jajo tzw. płodowe - blastula - ma postać pęcherzyka utworzonego z zewnętrznej warstwy komórek trofoblastu o właściwościach żernych, które niszczą otoczenie błony śluzowej macicy i w ten sposób blastula dociera do naczyń krwionośnych wewnętrznej ściany macicy. Te naczynia krwionośne dostarczają pożywienia. Z części komórek trofoblastu przyległych do błony śluzowej macicy tworzy się łożysko - z zewnętrznej warstwy tzw. embrioblastu rozwinie się zarodek.

  3. Gastrulacja odbywa się w 2 tygodniu w 12 dni po zapłodnieniu; wtedy komórki różnicują się na 3 listki zarodkowe, z których powstają narządy; po 24 dniach zaczyna pracować serce; naczynia krwionośne zarodka napotykają na naczynia łożyska i powstaje pępowina.

W 5 tygodniu po zapłodnieniu z listków zarodkowych powstają :

Pod koniec 2 miesiąca od zapłodnienia wszystko jest ukształtowane, zarodek waży 11g, ma 33mm długości, posiada już oczy, ręce, uszy, nogi, narządy wewnętrzne.

  1. Faza rozwoju płodowego rozpoczyna się w 8 tygodniu po zapłodnieniu. Jest ukształtowane łożysko przez które odbywa się wymiana gazowa, odżywianie i wydalanie. Łożysko produkuje także hormony i chroni przed mikroorganizmami. Do płodu przenikają przeciwciała. Przeciwciała matki mogą zabić płód, gdy matka ma RH-, a ojciec RH+. Krew płodu nie miesza się z krwią matki. Płód rusza się, marszczy czoło, kręci głową i kopie, odbiera wrażenia matki.

Na początku 4 miesiąca płód ma 9cm i waży 44g. Wkłada kciuk do buzi i uczy się ssać. Po 5,5 miesiąca płód ma ciało pokryte włoskami (tzw. owłosienie lamugo), reaguje bardzo wyraźnie na bodźce zewnętrzne.


Pobierz dokument
biologia.rozw.j.zarodka.rozmnazanie.i.rozwoj.doc
Rozmiar 25 KB

Wyszukiwarka